Skip to content

eko wesele 

w duchu less waste

 

 

zdjęcie stodoła wesele okolice Warszawy

stare siedlisko - nowe życie czyli jak remontowaliśmy Stodołę

Stodoła Czereśniowy Sad powstała w miejscu, które kiedyś było najzwyklejszym wiejskim siedliskiem – z domem gospodarzy, stodołą i obórkami dla zwierząt.

Spokój wsi, zieleń sadów, śpiew ptaków, nocne przeloty nietoperzy a nawet drzewa pełne świetlików, wyglądające jak miasta wróżek to było coś, co od samego początku nas zachwyciło i co chcieliśmy chronić.

Choć na pewno wiele jeszcze przed nami, to pracujemy nad tym, by Stodoła Czereśniowy Sad i organizowane w niej imprezy były w duchu #lesswaste i jak najbardziej pasowały do hasła #ekowesele.

Już podczas remontu dbaliśmy o to, by zachować jak najwięcej starych elementów – nie tylko z tego, co zastaliśmy, ale także wykorzystując na przykład podarowane nam cegły z rozbiórki. 

Staraliśmy się współpracować z lokalnymi podwykonawcami tak, by mieli oni do pokonania jak najkrótszą drogę a tym samym zostawiali minimalny ślad węglowy. 

Nie mamy idealnego, równego i wykostkowanego parkingu i ścieżek – to my znaleźliśmy się na wsi i zależało nam na tym, by ziemia nadal mogła chłonąć deszczówkę tak niezbędną okolicznym sadom. 

To małe kroki, ale staramy się takimi chodzić na co dzień, by w efekcie zrobić długą drogę 🙂

 

zdjęcie stodoła wesele okolice Warszawy

ekologiczne wesele jak dbamy o Stodołę

Zacznijmy od tego, że z rozwagą dbamy o roślinność dookoła starając się minimalizować nie tylko wycinki, ale też użycie chemii – dlatego nie wykonujemy żadnych oprysków drzew (nasze czereśnie są w 100% ekologiczne!), a opryski przeciw komarom zlecamy fachowym firmom oferującym przyjazne dla środowiska preparaty. Nie tępimy wszystkich chwastów i roślinek ‘nie pasujących’ do naszego trawnika a ścięta trawa trafia na wybudowany przez nas kompostownik.

Sprzątanie stodoły i zabudowań także staramy się wykonywać za pomocą jak najmniejszej ilości chemii – niech więc was nie zdziwią skrzynki octu winnego, którym czyścimy szkła czy lustra.

Ekologicznymi farbami malujemy nasze drewniane stoły, dlatego czasem nie są doskonale wyglądające (bimber potrafi pozostawić nieodwracalne szkody w drewnie), ale za to bezpieczne dla gości i przyrody.

Cały nasz obiekt jest oświetlany żarówkami LED, dzięki czemu do minimum redukujemy zużycie energii. Nie posiadamy klimatyzacji – nasza drewniana Stodoła ma szpary między deskami oraz cztery szeroko otwierane wierzeje tak, by zapewnić optymalny przepływ świeżego powietrza. Również okres otwarcia naszego obiektu – od maja do września – pozwala na wykorzystanie naturalnych warunków pogodowych do optymalizacji użycia energii do ogrzewania obiektu. Eleganckie, gazowe nagrzewnice odpalane są bowiem jedynie na życzenie gości i tylko wtedy, kiedy oni sami uznają to za stosowne.

Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że w Stodole Czereśniowy Sad można zorganizować ślub kościelny, cywilny lub humanistyczny na miejscu, zaś najbliższy kościół rzymskokatolicki oddalony jest o kilka minut drogi.

Co więcej – aby ograniczyć emisję spalin i umożliwić bezkarne wypicie kilku weselnych toastów pomagamy w organizacji transportu gości z większych miast (Warszawa, Radom, Grójec) do Stodoły a później ich odwiezienie do miasta shuttle-busami odjeżdżającymi cyklicznie w nocy.

 

zdjęcie stodoła wesele okolice Warszawy

wesele less waste czyli z kim współpracujemy

Kolejnym ważnym aspektem jest współpraca z naszymi sprawdzonym i polecanymi wykonawcami, którzy prezentują postawy godne zrównoważonego businessu.

Polecane przez nas firmy dekoratorskie są z bliskiej okolicy, dzięki czemu minimalizują swój ślad węglowy w transporcie na montaż/demontaż dekoracji. Czasem, jeśli dwie pary mają podobną wizję weselnych dekoracji, optymalizują koszty i podmieniają tylko kwiaty, nie wymieniając całej reszty (lub robiąc jedynie niewielkie zmiany). Pozostałości wszystkich roślinnych dekoracji lądują w kompostowniku. Tak samo, jak confetti – dlatego bardzo nalegamy na takie, które ulega biodegradacji: listki, płatki kwiatów czy cienka bibuła.

Podczas wesel oddajemy do dyspozycji naszym Młodym Parom mnóstwo dekoracji tak, by nie musieli ich kupować a później myśleć o utylizacji. Co więcej, nasza „kolekcja” ciągle się wzbogaca, bo wiele par korzystając z tego, co im dajemy pozostawia po swojej imprezie następne rzeczy tak, by mogły z nich korzystać kolejni planujący wesele.

Bardzo fajnym pomysłem jest także udekorowanie Stodoły na czas wesela roślinami doniczkowymi (zioła, kwiaty, wrzosy) które, przy wyjściu oddawane są gościom w charakterze prezentu.

Ze względów ekologicznych (ale także bezpieczeństwa) nie jesteśmy entuzjastami wypuszczania balonów lub tzw. lampionów szczęścia ani, tym bardziej, gołębi czy motyli. Na szczęście dotychczas spotykaliśmy się z pełnym zrozumieniem w tym temacie 🙂

 

zdjęcie stodoła wesele okolice Warszawy

zrównoważone wesele czyli catering w Stodole

Jednym z najważniejszych aspektów wesela jest dobre jedzenie. Dla nas dobre oznacza nie tylko smaczne, ale także przygotowane i podane z głową. Nie będziemy wspominać o sortowaniu śmieci, bo jest to oczywiste. Firmy współpracujące z nami idą dalej. Podczas wesel używają szkła i porcelanowej zastawy, zaś w przypadku imprez takich jak warsztaty, jedzenie nierzadko serwowane jest na jednorazowych naczyniach wykonanych z surowców kompostowalnych (np. z otrębów pszennych).

My oraz cateringi bardzo namawiamy na ograniczające marnotrawstwo decyzje już na etapie przygotowań do imprezy – chodzi o rezygnację z jedzenia ‘w stołach’ na rzecz bufetów. W bufetach bowiem jedzenie dokładane jest na bieżąco a to, czego nie zjedzą goście oddawane jest Młodym w papierowych (w miarę możliwości) pudełkach, posortowane i świeże. Dzięki temu można je wykorzystać na poprawiny lub oddać do lokalnej jadłodzielni. Niestety, jedzenie podane ‘w stołach’ do takiego zapakowania już się nie nadaje. I choć jest to rozwiązanie znacznie mniej korzystne z punktu widzenia nie tylko ekologii, ale przede wszystkim budżetu młodych, to też znajdujemy sposób na jego utylizację: współpracujące z nami firmy cateringowe nierzadko wykorzystują owocowe zasoby z sadów naszych sąsiadów, którym w zamian przekazują  posortowane poimprezowe zlewki dla ich zwierzaków.

Kolejną naszą życzliwą radą jest słuchanie rad cateringu w kwestii ilości jedzenia – oni mają naprawdę spore doświadczenie, którym chętnie się dzielą tak, by zaspokoić apetyty gości a jednocześnie nie powodować niepotrzebnych strat (i jedzenia, i pieniędzy Młodych).

Współpracujące z nami firmy cateringowe również bardzo dbają o zrównoważone podejście do serwowanego menu. Ot, choćby napoje: podawane są w pięknych przeźroczystych dzbankach, woda może zawierać pyszne dodatki mięty, melisy lub sezonowych owoców a zamiast gazowanej, słodkiej ‘świętej trójcy’ serwują pyszne domowe lemoniady.

Co ciekawe, coraz więcej par jest zainteresowanych organizacją cateringu wegetariańskiego lub wegańskiego – każda ze współpracujących z nami firm cateringowych ma takie potrawy w swojej ofercie i jest w stanie przygotować na ich bazie całe przyjęcie.

Dla współpracujących z nami firm cateringowych nie jest tez problemem przygotowanie dla poszczególnych gości menu odpowiedniego ich potrzebom dietetycznym – nie zawierającego pewnych alergenów, bezglutenowego czy bez laktozy. 

 

wizualizacja - stodoła wesele okolice Warszawy

minimalistyczne wesele czyli czy da się zrobić wesele DYI

O co jeszcze warto zadbać planując zrównoważone wesele w stylu eko i less waste?

Na pewno warto pomyśleć o tym, jak podejść do: 

– zaproszeń – może wydrukować je na papierze z odzysku? a może część gości zaprosić używając zaproszenia elektronicznego?

– winietek na stołach – co powiecie na liście z wypisanym flamastrem imieniem gościa? 

– weselnego menu – może zamiast drukować je dla każdego gościa osobno wydrukować po jednym na każdy stół lub powiesić w widocznym miejscu jedno, ale duże i widoczne?

Kolejna propozycja to sprytne zrobienie części dekoracji – jeśli będą to na przykład wspomniane wcześniej kwiaty czy zioła, to mogą się one stać jednocześnie prezentami dla gości, dzięki czemu pieczecie dwie eko-pieczenie przy jednym ogniu 🙂 Możecie także skupić dekoracje z innych wesel (jest sporo takich ogłoszeń na facebookowych grupach ślubnych) a po weselu przekazać je dalej.

Innym pomysłem jest wykorzystanie bardzo popularnej i przeuroczej grupy facebookowej “Uwaga, Śmieciarka jedzie” i “Poszukiwacze – Uwaga, Śmieciarka jedzie” (prowadzone są dla różnych miast) na której możecie pozyskać lub poszukać elementów, które będą wam pasować do weselnej stylizacji – od sukni ślubnych (są takie, które ‘zaliczyły’ już kilka pięknych ceremonii!! i wracają na grupę) po słoiczki, które wykorzystacie w charakterze świeczniczków czy wazoników.

A co z suknią ślubną i garniturem? My proponujemy rozważyć wypożyczenie sukni lub kupno takiej, którą później da się przerobić (a może też zafarbować?) tak, by nosić ją na co dzień. To samo dotyczy garnituru.

Na szczęście miejsce takie, jak Stodoła Czereśniowy Sad aż prosi się o luz, dlatego na nogi można na spokojnie ubrać ukochane tenisówki czy inne wygodne buty, które sprawdzą się w bieganiu po trawie i całonocnym szaleństwie.