Jedzenie na przyjęciu w stodole
Jak i jakie jedzenie podawać na przyjęciu w stodole? Oto kilka rad od Doroty Idaszak, szefowej firmy Twister, która w naszej Stodole Czereśniowy Sad zrobiła już dziesiątki wesel.
Forma podawania jedzenia
Na przyjęciu w plenerze najlepiej sprawdzi serwowanie obiadu do stołu przez kelnerów (zupa, drugie danie), a następnie dostępny przez cały wieczór i na bieżąco uzupełniany bufet. Korzyści? Po zaspokojeniu pierwszego głodu goście będą mieli stały dostęp do świeżych dań a ich ewentualny nadmiar (trzymany w lodówkach) trafi do młodych i będzie mógł być wykorzystany na np. poprawiny.
Menu
Planując menu zwróćcie uwagę, by wymarzone przez was potrawy wytrzymały serwowanie w plenerze:
– unikajcie potraw na bazie majonezów czy kremów,
– uzgodnijcie z firmą cateringową potrawy, które można w jak największej mierze przygotować na miejscu tak, by serwowane były pełne smaku i świeżości,
– upewnijcie się, że proponowane przez was dania da się podgrzać w plenerze, bo nie każde będzie równie apetyczne (w wyglądzie i smaku) jeśli zostanie przywiezione z kuchni firmy cateringowej i trzymane w tzw. hot boxie, czyli ogrzewaczu, do czasu podania.
Specjalne potrzeby żywieniowe
Przygotowanie menu z uwzględnieniem specjalnych wymagań gości (alergie, nietolerancje, menu wegetariańskie czy wegańskie) to żaden problem. W przypadku alergii firmy cateringowe często proszą o bezpośredni kontakt do takiego gościa, by ustalić czy dany składnik jest jedynie gorzej tolerowany przez organizm, czy może spowodować zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Wtedy zaostrza się niezmiernie wszelkie procedury – od przygotowania do wyserwowania dań dla takiego gościa.
Scenariusz imprezy
Kluczowe dla sprawnej organizacji dużego wesela od strony cateringowej jest opracowanie scenariusza imprezy z podanymi godzinami kolejnych wydarzeń – od podania welcome drinka, poprzez pierwsze podanie i serwowanie tortu po ostatnie serwowane przez kelnerów danie. W takim scenariuszu współpracować z cateringiem muszą wszyscy:
– państwo młodzi i ich świadkowie – jako główni aktorzy wieczoru oraz ich time-keeperzy,
– fotograf – by “spontaniczna” sesja fotograficzna trwające „tylko” pół godziny nie rozwaliła całego planu przygotowywania i serwowania posiłków,
– DJ lub zespół, którego mikrofon pozwoli skutecznie zwołać wszystkich do stołów na czas 😊.
Z naszej praktyki i doświadczenia możemy wam powiedzieć, że najlepiej sprawdza się schemat:
– welcome drink i ewentualnie przysmaki, które można złapać w palce i zjeść na jeden kęs (tzw. fingerfoods) na powitanie,
– pierwszy posiłek ciepły serwowany do stołów (zupa i drugie danie),
– następnie otwarcie bufetu, do którego goście mają dostęp cały wieczór,
– około trzech godzin po pierwszym posiłku może startować grill (oczywiście bufet cały czas jest uzupełniany),
– drugie ciepłe danie serwowane do stołu niedługo po północy – i jest to najczęściej pożywna zupa (barszcz, flaczki, żurek)
Nie zapomnijcie, że zanim zadecydujecie o wyborze firmy cateringowej macie możliwość umówienia się na degustację wybranego menu!